لینک دانلود فایل{بررسی انواع رویکردهای امید به زندگی}

بررسی انواع رویکردهای امید به زندگی|42084050|pm|ابعاد امید,نظریه های امید,نظریه های امید به زندگی,رویکردهای امید به زندگی,رویکرد روانشناختی امید به زندگی,رویکرد جامعه شناختی امید به زندگی,رویکرد زیستی اجتماعی امید به زندگی
نمونه ی دیگری از مجموعه فایل ها با عنوان بررسی انواع رویکردهای امید به زندگی آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

هدف از این تحقیق می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات30حجم158/178 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
هدف از این تحقیق می باشد.

رویکرد جامعه‌شناختی امید به زندگی می گوید درواقع مسائل سلامت و بیماری ارتباط نزدیکی با مسائل جمعیتی دارند. اینکه چه تعداد کودک متولد می‌شوند و نسبت کودکانی که پس از سال‌های نخستین دوران کودکی زنده می‌مانند، این‌که تا چه سنینی عمر می‌کند و علل عمده مرگ، همه به وضع سلامت افراد بستگی دارد. سلامت و بیماری به‌نوبه‌ی خود به‌شدت از جنبه‌های گوناگون ساخت اجتماعی تأثیر می‌پذیرند. عوامل اجتماعی نه‌تنها بر امید به زندگی بلکه بر احتمال ابتلا به انواع مهم بیماری و مراقبت‌های بهداشتی که بیماران دریافت می‌کنند تأثیر می‌گذارد (فلدمن و همکاران،2005).مفهوم بیماری و سلامت در همه فرهنگ‌ها یافت می‌شود، اما بخش اعظم آنچه ما اکنون به‌عنوان پزشکی می‌شناسیم از تحولات جامعه غربی در طول دو یا سه قرن گذشته ناشی می‌شود. امروزه هنوز بسیاری از نظام‌های سنتی درمان در فرهنگ‌های غیر غربی در سراسر جهان وجود دارد. برای مثال: طب سنتی آیو رودیک که در هند معمول بوده است. این طب بر پایه نظریه تعادل جنبه‌های روانی و جسمی شخصیت بنیان نهاده شده است. طب سنتی چین نیز بر مبنای هماهنگی کلی شخصیت استوار است (اسچینل ، 2006).

جامعه‌شناسی از این منظر امید به زندگی جوامع را موردبررسی قرار می‌نهد که به علل عمده‌ی مرگ‌ومیر آن جوامع دست‌یافته و سیاست‌گذاری‌ها در راستای کاهش این نرخ کمک می‌کند. به‌عنوان شاهد می‌توان به برخی آمارهای گیدنز اشاره نمود و تأکید یک جامعه‌شناس بر علل و عوامل را در آن به‌روشنی دید. مطالعاتی که WHO انجام داده نشان می‌نهد که بیش از دوسوم افرادی که در نواحی شهری کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند آب موردنیاز خود را از منابعی به دست می‌آورند که حداقل نیازهای بهداشتی را تأمین نمی‌کند و برآورد شده که با تهیه آب سالم، هفده بیماری از بیست‌وپنج بیماری اصلی مربوط به آب در کشورهای جهان سوم را به نصف کاهش داد (اسچینل ، 2006).
در جوامع صنعتی اختلاف چشمگیری در توزیع بیماری‌های عمده وجود دارد در حدود 70% مرگ‌ها در کشورهای غربی به چهار علت عمده: سرطان، بیماری قلبی، سکته و بیماری‌های ریوی مربوط است. در مورد موقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی افراد به این مسئله اشاره دارد که هر چه طبقه‌ی اجتماعی افراد بالاتر باشد در مقایسه با طبقات پایین‌تر، روی‌هم‌رفته سالم‌تر، بلندتر، قوی‌تر و عمر بیشتری دارند.

اختلافات ازنظر مرگ‌ومیر نوزادان و کودکان از همه بیشتر به چشم می‌خورد اما احتمال مرگ برای افراد طبقه‌ی پایین در تمام سنین بیش از افراد ثروتمند است (اسچینل ، 2006).یکی دیگر از عواملی که در جامعه‌شناسی با شاخص‌های امید به زندگی موردتوجه قرار می‌گیرد روندهای جمعیتی است، نسبت افراد سالخورده به جمعیت کل در کشورها و توجه به‌جای گاه و نقش و اعتبار افراد مسن در هر جامعه، مقوله‌ای دیگر است که موردتوجه جامعه‌شناسان قرار می‌گیرد. گیدنز در کتاب خود به این مطلب اشاره می‌کند که: از سال 1900 به بعد، متوسط امید به زندگی در سن یک‌سالگی برای مردان دوازده سال و برای زنان چهارده سال افزایش‌یافته است، این یعنی دو دلیل اصلی برای افزایش یکی این‌که به‌طور متوسط مردم بیشتر از گذشته عمر می‌کنند و افزایش نسبت افراد مسن در جمعیت – دیگر آنکه اثرات پدیده بیش زایی که به مدد تکنولوژی از مرگ‌ومیر نوزادان در بدو تولد جلوگیری کرده و همچنین باروری را در داخل و خارج از بدن در زنان و مردان بسیار بالابرده که در تعویض ساختار جمعیت غیرقابل‌انکار گشته است. (اسچینل ، 2006).


فهرست مطالب

امید به زندگی 4
2-4-1 مفهوم امید به زندگی 4
2-4-2 نظریه ابعاد امید: 6
2-4-3 نظریه امید: 7
2-4-3-1 نظریه سرسختی: 10
2-4-3-2 نظریه شادمانی: 11
2-4-3-3 نظریه خوش‌بینی: 11
2-4-4 رویکردهای امید به زندگی 12
2-4-4-1 رویکرد روان‌شناختی امید به زندگی: 12
2-4-4-2 رویکرد جامعه‌شناختی: 14
2-4-4-3 رویکرد زیستی اجتماعی: 16

يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی


"


مطالب دیگر:
📎دانلود تحقیق درباره کاشت وبرداشت پنبه 📎دانلود تحقیق درباره کرانیوتومی 📎دانلود تحقیق درباره كاربرد ميكروارگانيزمها در تهيه مواد لبني 📎دانلود تحقیق درباره قرارداد آخال📎دانلود تحقیق درباره كليات استان گلستان 📎دانلود تحقیق درباره استان كردستان 📎دانلود تحقیق درباره كندوی عسل📎دانلود تحقیق درباره كاربرد هاي سيستم اطلاعات جغرافيايي در شهرسازي و مديريت شهري 📎دانلود تحقیق درباره گیاه كلزا 📎دانلود تحقیق درباره كاربردهاي نانوتكنولو‍ژي در كشاورزي و علوم دامي📎دانلود تحقیق درباره كنترل برگردان استنباط كمبود رطوبت در نيكوتيانا تاباكوم 📎دانلود تحقیق درباره كنش‌هاي متقابل به علت وجود يا فقدان علف‌هاي هرز 📎دانلود تحقیق درباره كود 📎نقشه های GIS حوزه آبخیز کرج رود شهرستان البرز📎دانلود تحقیق درباره کشاورزی📎دانلود تحقیق درباره گل داوودی 📎دانلود تحقیق درباره گل اختر 📎دانلود تحقیق درباره گزارش كار هوا و اقليم شناسي 📎دانلود تحقیق درباره كود منگنز 📎دانلود تحقیق درباره گسترش مديريت کشاورزي 📎درآمدساز تلاش برتر📎دانلود تحقیق درباره گزارش مراسم اجرا شده هفته كتاب و كتاب خواني📎دانلود تحقیق درباره گياهان چگونه به تغيير اقليم واكنش نشان خواهند داد 📎دانلود تحقیق درباره گیاهان دریایی و آبزی 📎دانلود تحقیق درباره گلرنگ